Wednesday, April 18, 2012

გაკვეთილის გეგმა



Առարկա
Աշխարհագրություն

ՈՒսուցիչ
Պետրոսյան  Արուսյակ

Դասարան
7-րդ

Դասի  թեման
Կլիմայական  գոտիներ

Աշակերտների  քանակը
6-աշակերտ

Դասի  տւողությունը
1-դասաժամ/45ր/

Դասի նպատակը
Աշակերտներին  ծանոթացնել կլիմայական գոտիներին:  
 1.Որ գործոնների շնորհիվ են ձւավորվում կլիմայական գոտիները:
Կլիմայի առանձնահատկությունները որոշող գործոնները:       Օդային զանգվածներ, դրանց տիպերը:                                     Հիմնական  կլիմայական  գոտիները,  ինչով են տարբերվում իրարից:                    

Դասի ընթացքը
Աշակերտներին  ներկայացնել կլիմայական գոտիները, կիմանան աշխատել ուրվագծային քարտեզով, կսովորեն օգտվել համակարգչից:
Օգտվելով  համակարգչից հետաքրքիր տեղեկություններ  ներքաշել: Բարձրացնել  ուսման մակարտակը:
Առկա է , եթե  աշակերտները պատասխանել  են դասը սովորել նյութը, կարողացել են ինքնուրույն տրամաբանել,վերլուծել,քննադատել,կարողանում են բացատրել դասի միտքը:
Պարագաներ
Համակարգիչ,դասագիրք,քարտեզ,թուղթ ու գրիչ
Արդյունքը
Աշակերտները այս դասով ձեռք կբերեն հստակ գիտելիք,կիմանան լրացուցիչ գիտելիքներ տվյալ թեմայի վերաբերյալ
Գնահատում
Ստուգել յուրաքանչյուր աշակերտի պատասխանը, քննարկել ամբողջ դասը,ուղղումներ կատարել հասկացնելով սխալները,բացատրել անհասկանալի հարցերը:
Գնահատել բալերով:
Տնային հանձնարարություն
Թվարկել կլիմայական գոտիները:                                                        Գրե՝լ կլիմայի ազդեցությունը հողագիտության, տրանսպորտի, մարդու առողջության վրա:
Դասի արդյունքը
Հասել եմ դասի նպատակին

შეფასების რუბრიკა


Չափորոշիչներ

Ցածր 1-5բալ
Մի ջին 6-8բալ
Բարձր 9-10բալ

Առաջադրանքի կատարում
Առաջադրանքը կատարում են որոշ չափով
Առաջադրանքը բավարար են կատարում
Առաջադրանքի պատասխանները շատ հստակ ու գէրազանց են

Բառերի բացատրում օգտագորձում
 Կարողանում են շատ քիչ բարեր բացատրել
Գիտեն բառերի բացատրությունը
Գերազանց գիտեն բառերի բացատրությունը հստակ գիտեն քարտեզը
Դասի մտքի վերլուծություն
Հասկացել են դասի  միտքը
Կարողանում են լավ վերլուծել միտքը
Գերազանց  վերլուծում ևբացադրում են միտքը

Քարտեզից  օգտվելը
Որոշ չափով կարող են ոգտվել  քարտեզից
Կարողանում են լավ ոգտվել քարտեզից
Գերազանց , հստակ օգտվում  են  քարտեզից

საწავლო პროექტი


Նախագծի անվանումը :         Կլիմայական  գոտիներ

Դասարանը:            7-րդ

Աշակէրտների քանակը :         6-աշակերտ

Տևողությունը:        1 դասաժամ

Պարագաները:        Հանրագիտարան, համակարգիչ, ուրվագծային քարտեզ, գրիչ, թուղթ:

Էֆեկտիվությունը:  Երեխաները  հստակ կիմանան կլիմայական  գոտինրը,կսովորեն աշխատել            
                                      ուրվագծային  քարտեզով ,  տետրերում կնկարեն կլիմայական քարտեզը,
                                      կօգտվեն համակարգչից:

Նպատակը:                 Օգտվել համակարգչից, ներքաշել  հետաքրքիր տեղեկություններ,                       
                                      Բարձրացնել ուսման մակարտակը: Սովորեցնել այն գործոնները,
                                     որոնց շնորհիվ են ձևավորվում կլիմայական  գոտիները: Ինչ 
                                      տարբերություն կա հիմնական  և անցումային կլիմայական 
                                 գոտիների  միջև: Անցումային   կլիմայական  գոտիների տարբերությունը:

Արդյունքը:             Առկա է, եթե աշակերտները սովորել են նյութը, կարողանում են  ինքնուրույն
                                  Տրամաբանել,վերլուծել,քննադատել, կարողանում են բացադրել դասի ամբողջ
                                   միտքը: Տվյալ նպատակը կիրառելով աշակերտները ձեռք կբերեն հստակ
                                   գիտելիքներ տվյալ թեմայի վերաբերյալ:                                           

Գնահատումը:     Աշակերտներին գնահատել բալերով:


Նախագծի հեղինակը:   Պետրոսյան  Արուսյակ:


  Էլեկտրոնային հասցեն—arusiakpetrosian@gmail.com