Առարկա
|
Աշխարհագրություն
|
ՈՒսուցիչ
|
Պետրոսյան Արուսյակ
|
Դասարան
|
7-րդ
|
Դասի թեման
|
Կլիմայական գոտիներ
|
Աշակերտների քանակը
|
6-աշակերտ
|
Դասի տւողությունը
|
1-դասաժամ/45ր/
|
Դասի նպատակը
|
Աշակերտներին ծանոթացնել կլիմայական
գոտիներին:
1.Որ գործոնների շնորհիվ են ձւավորվում
կլիմայական գոտիները:
Կլիմայի առանձնահատկությունները որոշող գործոնները: Օդային
զանգվածներ, դրանց տիպերը: Հիմնական կլիմայական գոտիները, ինչով են տարբերվում իրարից:
|
Դասի ընթացքը
|
Աշակերտներին ներկայացնել կլիմայական
գոտիները, կիմանան աշխատել ուրվագծային քարտեզով, կսովորեն օգտվել համակարգչից:
Օգտվելով համակարգչից հետաքրքիր տեղեկություններ ներքաշել: Բարձրացնել ուսման մակարտակը:
Առկա է , եթե աշակերտները պատասխանել են դասը սովորել նյութը, կարողացել են ինքնուրույն
տրամաբանել,վերլուծել,քննադատել,կարողանում են բացատրել դասի միտքը:
|
Պարագաներ
|
Համակարգիչ,դասագիրք,քարտեզ,թուղթ ու գրիչ
|
Արդյունքը
|
Աշակերտները այս դասով ձեռք կբերեն հստակ գիտելիք,կիմանան լրացուցիչ գիտելիքներ
տվյալ թեմայի վերաբերյալ
|
Գնահատում
|
Ստուգել յուրաքանչյուր աշակերտի պատասխանը, քննարկել ամբողջ դասը,ուղղումներ
կատարել հասկացնելով սխալները,բացատրել անհասկանալի հարցերը:
Գնահատել բալերով:
|
Տնային հանձնարարություն
|
Թվարկել կլիմայական գոտիները:
Գրե՝լ կլիմայի ազդեցությունը հողագիտության, տրանսպորտի, մարդու առողջության
վրա:
|
Դասի արդյունքը
|
Հասել եմ դասի նպատակին
|
Wednesday, April 18, 2012
გაკვეთილის გეგმა
შეფასების რუბრიკა
Չափորոշիչներ
|
Ցածր 1-5բալ
|
Մի ջին 6-8բալ
|
Բարձր 9-10բալ
|
Առաջադրանքի կատարում
|
Առաջադրանքը կատարում են որոշ չափով
|
Առաջադրանքը բավարար են կատարում
|
Առաջադրանքի պատասխանները շատ հստակ ու գէրազանց են
|
Բառերի բացատրում օգտագորձում
|
Կարողանում են շատ քիչ բարեր բացատրել
|
Գիտեն բառերի բացատրությունը
|
Գերազանց գիտեն բառերի բացատրությունը հստակ գիտեն քարտեզը
|
Դասի մտքի վերլուծություն
|
Հասկացել են դասի միտքը
|
Կարողանում են լավ վերլուծել միտքը
|
Գերազանց վերլուծում ևբացադրում են միտքը
|
Քարտեզից օգտվելը
|
Որոշ չափով կարող են ոգտվել քարտեզից
|
Կարողանում են լավ ոգտվել քարտեզից
|
Գերազանց , հստակ օգտվում են քարտեզից
|
საწავლო პროექტი
Դասարանը: 7-րդ
Աշակէրտների քանակը : 6-աշակերտ
Տևողությունը: 1 դասաժամ
Պարագաները: Հանրագիտարան, համակարգիչ, ուրվագծային քարտեզ,
գրիչ, թուղթ:
Էֆեկտիվությունը: Երեխաները
հստակ կիմանան կլիմայական գոտինրը,կսովորեն
աշխատել
ուրվագծային քարտեզով ,
տետրերում կնկարեն կլիմայական քարտեզը,
կօգտվեն համակարգչից:
Նպատակը: Օգտվել համակարգչից, ներքաշել հետաքրքիր տեղեկություններ,
Բարձրացնել
ուսման մակարտակը: Սովորեցնել այն գործոնները,
որոնց շնորհիվ
են ձևավորվում կլիմայական գոտիները: Ինչ
տարբերություն
կա հիմնական և անցումային կլիմայական
գոտիների միջև: Անցումային կլիմայական
գոտիների տարբերությունը:
Արդյունքը: Առկա է, եթե աշակերտները սովորել են
նյութը, կարողանում են ինքնուրույն
Տրամաբանել,վերլուծել,քննադատել,
կարողանում են բացադրել դասի ամբողջ
միտքը: Տվյալ
նպատակը կիրառելով աշակերտները ձեռք կբերեն հստակ
գիտելիքներ տվյալ
թեմայի վերաբերյալ:
Գնահատումը: Աշակերտներին գնահատել բալերով:
Նախագծի հեղինակը: Պետրոսյան
Արուսյակ:
Էլեկտրոնային
հասցեն—arusiakpetrosian@gmail.com
Subscribe to:
Posts (Atom)